Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
SOŁECTWA NA WWW
obrazek

Od gminy Grzegorzew zaczęły się szkolenia realizowane na terenie  powiatu kolskiego z bezpłatnego zakładania stron internetowych sołectwom. Uczestnicy zapoznają się podczas nich  z zasadami prowadzenia swoich witryn prezentujących i promujących poszczególne społeczności lokalne i pomagające im w komunikacji.

Spotkania te odbywają się w ramach organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów wraz z Fundacją Inea  konkursu „Hot spot w naszej wiosce” na najlepszą sołecką stronę internetową. Celem konkursu jest przeciwstawienie wykluczeniu cyfrowemu, które grozi szczególnie na obszarach wiejskich. W tym celu odbywają się szkolenia dla sołtysów, podczas których poznają oni zasady tworzenia stron internetowych swoich sołectw. Prezentowany jest także unijny projekt dotyczący rozwoju infrastruktury informatycznej w Wielkopolsce.

W dzisiejszych czasach musimy nauczyć się korzystać z różnych narzędzi wspomagających rozwój naszych lokalnych społeczności powiedziała otwierając spotkanie sekretarz gminy Grzegorzew Arleta Nowicka. Jak podkreślił prowadzący szkolenie Patryk Węgierkiewicz za sprawą miliardów złotych zainwestowanych ze środków unijnych prawie każdy Polak ma dzisiaj dostęp do internetu. Niestety nie każdy potrafi z niego korzystać, co jest szczególnie ważnym problemem na wsi.  W dobie szeroko rozumianej cyfryzacji życia codziennego i publicznego, coraz więcej sołectw dostrzega możliwości jakie daje im internet. Lokalne społeczności tworzą strony internetowe, profile fb, rzadko kanały youtube, a jeszcze rzadziej prowadzą blogi i newslettery. Samorządy rozszerzają funkcjonalności swoich stron internetowych nie tylko o e-urząd, ale także o kontakt z wójtem, czy też platformy do konsultacji społecznych. Mimo, iż już większość mieszkańców polskiej wsi ma do już tych rozwiązań techniczny dostęp, niestety nadal niewielki ich odsetek potrafi z nich w pełni korzystać. Sam dostęp do internetu jest rozwiązaniem niewystarczającym, jeżeli nie pójdzie za tym  program edukacyjny, a osoby wiedzące czym jest internet nie będą miały dostępu do urządzeń, za pomocą których będą mogły z nich korzystać. Dlatego obok działań zmierzających do rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej gwarantującej dostęp do szerokopasmowego internetu, który stał się standardem Unii Europejskiej potrzebne są inicjatywy edukujące społeczności wiejskie w zakresie korzystania z komputera i internetu.

„Inea S. A. jest wiodącym podmiotem wdrażającym internet szerokopasmowy w Wielkopolsce. Powołaliśmy fundację, która zadba o to, by za tworzoną przez nas infrastrukturą techniczną szły także umiejętności cyfrowe. Konkurs jest właśnie pierwszym z wielu naszych działań edukacyjnych” – stwierdza Anna Kosińska, prezes Fundacji Inea. Z kolei prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski mówi – „Cyfryzacją wsi zajmujemy się od kilku lat. Działając wspólnie z liderami wiejskimi oraz silnymi partnerami podejmujemy różne innowacyjne działania jak portal czy ten konkurs, aby pomóc polskiej wsi wejść w XXI wiek”. 

Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ