Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,29 marca
Imienieny:
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Ponowa...
obrazek
Ponowa, czyli świeży - a w tym roku także pierwszy śnieg. To doskonała okazja do poznania dzikich mieszkańców naszych lasów, poprzez obserwację ich tropów. To właśnie stąd "Ponowa" stanowi nazwę tak wielu kół łowieckich i jest niezastąpionym instrumentem w pracy leśników czy pasji obserwatorów przyrody. Okazji do takich obserwacji w okolicach Harklowej nie brakuje - z jednej strony Gorce a u ich stóp pas nadrzecznych zadrzewień (w tym roku będących wspaniałą areną jelenich godów, czyli rykowiska), z drugiej zaś rozległy obszar Boru Harklowskiego. A w Borze właśnie na tym świeżym śniegu doskonale widoczne ślady jeleni, saren, lisów, zająca oraz wilczej watahy, która wpierw rozproszona w nocnym patrolu po łąkach Na Brzegu, przed powtórnym wejściem do lasu ustawia się we właściwym dla tego gatunku szyku, gdzie każdy kolejny osobnik podąża dokładnie śladami pierwszego. Myśliwi nazywają to zjawisko "sznurowaniem".

Bór Harklowski to rozległy obszar równinnych lasów sosnowo-świerkowych od strony północnej należących do Harklowej, od strony wschodniej do Dębna, od strony południowej do Nowej Białej. Spotykamy tu zarówno stanowiska względnie suche, jak i pasy bagien, gdzie roczne przyrosty sosny sięgają zaledwie milimetra. Bór wydaje się być lasem "urządzonym" - być może jeszcze w czasach Galicji - o czym świadczą chociażby, obecnie niestety zarastające, linie rozgraniczające poszczególne działki, rozmieszczone co około 60 metrów. Linie te prowadziły od północnych obrzeży Boru aż do granicy z lasami Nowej Białej. W czasach, gdy Spisz nie należał do Polski środkiem Boru Harklowskiego przebiegała granica państwa, do dzisiaj widoczny jest szeroki pas pozbawiony drzew na linii wschód-zachód. W czasie II Wojny Światowej na skaju Boru (orientacyjnie na przeciw obecnej stacji paliw) funkcjonował tzw. obóz Junaków. Dawniej obszar Boru był użytkowany również poprzez wypasanie bydła oraz pozyskiwanie mchu, który służył jako ściółka.

Nazwy związane z Borem, które do dzisiaj funkcjonują w Harklowej to m.in. "Grabka", "Przy Cegielni", "Stowaniska", "Brzyzki", "Na Brzegu", " Na Zogrodzie", "Na Borze", "Cyrwonka", "Ogrodzisko", "Świerkla", "Granica".

Bór Harklowski to prawdziwe "zielone płuca" na wschodnich rubieżach Kotliny Nowotarskiej. To miejsce, gdzie można zaznać ciszy, pooddychać, poćwiczyć orientację w terenie a nawet ... zgubić się. A doświadczył tego nawet piszący te słowa - gdy po przeglądzie lasu w okolicy Dębna obrałem orientacyjny kierunek "Na Ogrodzisko" a wyszedłem "Na Brzegu". Ale byli i tacy, co chcieli z Boru wyjść w Harklowej, a zobaczyli wieżę kościoła w ... Nowej Białej!
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ