Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,19 kwietnia
Imienieny:
Adolf, Leon, Tymon
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Ważne dla rolników: do końca miesiąca składamy rejestr wypasu!
obrazek
Tylko do końca tego miesiąca hodowcy bydła mlecznego mogą złożyć rejestr wypasu krów mlecznych, który jest warunkiem przyznania płatności dobrostanowych za 2021 rok.

Gdzie i jak złożyć poprawnie wniosek?

Termin składania rejestru wypasu krów mlecznych: 31 października 2021r.

Podobnie jak w ubiegłym roku, ostatecznym terminem na złożenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rejestru wypasu krów mlecznych jest 31 października. Muszą go złożyć Ci rolnicy, którzy wnioskowali o przyznanie dopłat do dobrostanu krów mlecznych w wariancie "wypas" i w swoim stadzie posiadają krowy mleczne lub mieszańce o kierunku użytkowania mlecznym. Ponadto zwierzęta muszą być zarejestrowane w IRZ i wypasane co najmniej przez 120 dni po 6 godzin dziennie bez uwięzi, na użytkach zielonych bądź gruntach ornych, które zawierają rośliny pastewne lub trawy.

Wymagany wypas dotyczy okresu:

-od dnia 1 kwietnia do 15 października br. dla wniosków złożonych przed 1 kwietnia 2021r. ,
-od dnia złożenia wniosku do 15 października br. dla wniosków złożonych po 1 kwietnia 2021 r.


Jak złożyć rejestr wypasu krów mlecznych?

Rolnik jest zobowiązany do przekazania sporządzonego przez siebie rejestru wypasu do ARiMR w okresie od 16 października do 31 października. Odpowiednio sporządzony dokument powinien zawierać zarówno informacje o ilości wypasanych sztuk, ilości dni wypasu, kupnie zwierząt, bądź ich sprzedaży czy upadkach. W przypadku zaistnienia okoliczności, które uniemożliwiają czasowo wypas danej krowy, rolnik również jest zobowiązany do odnotowanie tego faktu w rejestrze i podania przyczyny.

Sporządzony rejestr w pliku excel należy przesłać do ARiMR poprzez aplikację eWniosekPlus i dołączyć jako załącznik do zmiany wniosku o płatność dobrostanową. Oświadczenie i rejestr wypasu można złożyć także za pomocą platformy ePUAP lub przesłać drogą mailową na adres właściwego biura powiatowego ARiMR.

W przypadku braku możliwości złożenia rejestru w formie elektronicznej, w uzasadnionych sytuacjach, ARiMR dopuszcza przyjęcie sporządzonego rejestru w formie papierowej.

Niezłożenie rejestru w obowiązującym terminie wraz z oświadczeniem skutkuje brakiem przyznania płatności dobrostanowej.

Źródło: Tygodnik Poradnik Rolniczy.

Ps. Ważną rzeczą jest sprawdzenie w systemie IRZplus typu użytkowego posiadanych krów. W wyniku zmiany przepisów, o której nawiasem mówiąc nie wiedzieli nawet doradcy, dopłata nie przysługuje do krów, których typ użytkowy określono jako "kombinowany". Należy więc dokonać zmiany typu użytkowego, z dniem złożenia wniosku o płatności bezpośrednie. Poprosiłem o interwencję w tej sprawie Małopolską Izbę Rolniczą.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ