Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
wtorek,19 marca
Imienieny:
Józef, Bogdan, Marek
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Polana Łyngosko
obrazek
Polana Łyngosko (ok 785m n.p.m.)- położona administracyjnie w granicach wsi Harklowa. Leży ona na północnym stoku pomiędzy szczytem Gronika (847m n.p.m.) koło Koszar Harklowskich, a Fasielakową Doliną, ma kształt prostokąta o wymiarach ok 140 m na ok 20 m i powierzchnie ok 30 arów (pomiary szacunkowe , wykonane na podstawie Geoportalu). Usadowiona jest na wypłaszczeniu pochodzenia osuwiskowego, co sprawia że jest niemal płaska. Tuż pod nią wyraźnie widoczny jęzor osuwiskowy (wyraźny spadek terenu). Nie należy do nasłonecznionych, ani widokowych polan, ale jest bardzo urokliwa i odosobniona. Nie posiada dogodnej drogi dojazdu. Pomimo tego, że nie jest wykorzystywana rolniczo od lat, proces zarastania nie postępuje tak szybko jak na sąsiedniej Polanie Solanowej. Nazwa wywodzi się od słowa Łęg (podmokła łąka), w tym wypadku nie chodzi o samą polanę, ale o dawnych właścicieli którzy mieszkali w miejscu zwanym Łyng .
Niegdyś polana stanowiła fragment ciągu hal położonych na tym grzbiecie co obrazuje zdjęcie lotnicze z 1954 roku. Posiadała połączenie przez nieistniejącą polane ( jak na razie o nieustalonej nazwie) z Polaną Kolasów Gronik. Zarówno pod nią jak i nad nią znajdowały się dwie inne hale również o nieustalonej nazwie.

Zdjęcia:

1- współczesne zdjęcie satelitarne. 2,3,4- zdjęcia Polanę Łyngowską wykonane w styczniu 2018 roku. 5- zdjęcie lotnicze z 1954 roku przedstawiające ciąg polan pomiędzy Koszarami Harklowskimi a Fasielkową Doliną . Polana Łyngowsko wyróżnia się tym , że na niej jest siano ułożone w ostrewki. Wszystkie zdjęcia ze zbiorów sołectwa Harklowa.

Oskar Łapsa, kwiecień 2018 r.


GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ