Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,23 marca
Imienieny:
Pelagia, Feliks, Zbysław
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Zbiór ślimaka winniczka w woj. kujawsko-pomorskim
obrazek
W województwie kujawsko-pomorskim przez 30 dni, pomiędzy 20 kwietnia a 31 maja 2017 r., odbędzie się zbiór ślimaka winniczka. Wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski o wydanie zezwolenia do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy do 24 marca 2017 r. Ilość ślimaków zebranych z terenu całego województwa w 2017 r. nie może przekroczyć 100 ton – limit dla Gminy Pakość wynosi 3 tony
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy będzie wydawał zezwolenia na pozyskanie ślimaka winniczka do 11 kwietnia 2017 r., a przy rozpatrywaniu wniosków będzie brał pod uwagę następujące kwestie:
• zawartość wniosku (konstrukcja wniosku powinna być sporządzona zgodnie z art. 56 ust. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody),
• potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej,
• terminowe nadsyłanie sprawozdań z realizacji zezwoleń uzyskanych w roku ubiegłym (dotyczy wnioskodawców, którzy otrzymali pozytywną decyzję w 2016 r.).
Dodatkowo wnioskodawca ubiegający się o zgodę na zbiór mięczaka powinien podać we wniosku m.in. następujące informacje (wynikające z ustawy o ochronie przyrody):
• miejsce wykonania wnioskowanych czynności (art. 56 ust. 6 pkt 6 ustawy o ochronie przyrody), ze szczególnym uwzględnieniem dokładnych adresów punktów skupu ślimaka winniczka i terminów ich otwarcia (dni i godzin),
• nazwę podmiotu, który będzie chwytał zwierzęta oraz dokładne adresy miejsc, w których osobniki ślimaka winniczka zostaną przetworzone.
Informacje te będą uwzględniane w wydawanych decyzjach i zostaną przekazane do wiadomości służbom weterynaryjnym i sanitarnym. Usprawni to współpracę organów ochrony przyrody, służb weterynaryjnych i sanitarnych oraz firm zajmujących się pozyskaniem ślimaka winniczka, w zakresie czynności kontrolnych, np. punktów skupu. Uwzględnienie tych aspektów ma szczególne znaczenie dla ochrony tego gatunku w skali województwa oraz racjonalizacji gospodarowania jego populacją.
Przyczyn słabnącego zainteresowania zbieraniem ślimaków można upatrywać w niższych cenach, które w skupie utrzymują się na tym samym poziomie – 1,80 – 2 zł za kilogram.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ