Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,25 kwietnia
Imienieny:
Marek, Jarosław, Wasyl
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Krzyże przydrożne i ich historia.
obrazek
W naszej miejscowości znajduje się siedem (7) przydrożnych krzyży. Trzy krzyże znajdują się na ulicy, zwyczajowo nazywanej Starą Wsią. Dwa na początku ulicy, w pobliżu posesji Józefa Dudka, natomiast trzeci przy posesji Jana Panasiuka. Na ulicy zwanej Dworem usytuowany jest kolejny krzyż; naprzeciw posesji Stanisława Portki. Na ulicy Horodło - Strzyżów, na wzgórku po byłej cerkwi stoi krzyż główny (obok posesji Jana Zająca). Druga figura tej ulicy usytuowana jest przy skrzyżowaniu z drogą na kolonię( za posesją Jacka Kidaja). Ostatni krzyż ustawiony jest u wylotu drogi Kol. Hrebenne, naprzeciw posesji Bolesława Sulowskiego.
Pierwsze cztery fotografie w galerii, ukazują najstarszą figurę krzyża, którą według relacji nieżyjących już mieszkańców, ustawiano przy dawnym trakcie Horodło, Hrebenne, Ciołki, Moroczyn, Hrubieszów (była to najkrótsza droga z Horodła do Hrubieszowa), jako wotum dziękczynne za zwycięstwo w wojnie polsko - bolszewickiej 1920 r. Z lat dziecięcych przypominam sobie słowa, śp. Marii Portaka (Maryni), która twierdziła, że krzyż ten ustawiono na miejscu figury, którą ufundowała wieś po zakończeniu zarazy morwowej , która dziesiątkowała mieszkańców wsi w XV w. Z tych informacji, nie potwierdzonych dokumentami wynika, że widoczny na fotografiach krzyż ustawiono w miejsce krzyża istniejącego wcześniej. Przy wschodniej stronie, pomiędzy posesją Atoniego Sokołowskiego i Józefa Dudka znajduje się figura,( patrz gal.fot. 5 i 6) którą ustawiono w roku /uzgodnić/. Szyny na wykonanie krzyża ofiarował, wspomniany wcześniej, Antoni Sokołowski, natomiast prace spawalnicze były dziełem Mirosława Dudka. przy ustawieniu krzyża pracowali: Sławoj Brzozowski, Antoni Sokołowski, Stefan Kogutowski, Józef Dudek. Kolejna figura Starego Hrebennego umiejscowiona jest na wzgórzu przy posesji Jana Panasiuka.( patrz. gal. fot. Obecny metalowy krzyż wykonał Mirosław Dudek i ustawiono go w 1979 r. w miejsce starej drewnianej figury, którą wykonał Karol Dejer, w 1945 r., jako wotum dziękczynne za uratowanie życia w czasie rzezi wołyńskiej rodziny Dejerów i kilku innych rodzin przybyłych zza Buga /m.in. Niedźwiedziów, Palonków, Zienkiewiczów, Stadnickich/. Nowa figurę ustawiali: T. Dejer, K. Dejer, W. Zienkiewicz, M. Dudek. J. Panasiuk, T. Palonka,T. Niedźwiedź, Z. Patyjewicz, E. Watrak.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ