Kościół w Wyskoci należy do bardzo starożytnych parafii. Za legendarną datę powstania naszej parafii przyjmuje się rok 1283. Tutejszy dziedzic miał zostać biskupem poznańskim herbu Wyskota, stąd nazwa miejscowości. Pierwsza pisana wzmianka o Wyskoci pochodzi z 1366 roku. Parafia była bardzo liczna: ok. 5 tys. mieszkańców, jednoczyła przez osobę proboszcza trzy stare parafie: Wyskoć, Gołębin Stary i Choryń, które od 1969 roku są rozdzielone.
Obecny kościół zbudowany w latach 1843-1861, przebudowywany i rozbudowywany do 1892 roku został konsekrowany 3 maja 1893 r. przez bpa Edwarda Likowskiego. Kościół murowany, neogotycki, orientowany, 3-nawowy z wieżą, obecnie neobarokową (3 dzwony z 1973 r.: św. Andrzej Apostoł — 600 kg, NMP i św. Maksymilian Kolbe), prezbiterium pięciokątne (na południowej ścianie wielki fresk św. Andrzeja Apostoła, na północnej - św. Stanisława Biskupa).
Ołtarz główny - szafiasty tryptyk; w centrum figura NMP z Dzieciątkiem, po lewej figura św. Andrzeja Apostoła i św. Józefa z Dzieciątkiem, po prawej św. Mateusza Ewangelisty i św. Antoniego z Padwy. W północnej nawie ołtarz z figurą Serca Pana Jezusa i na końcu nawy obraz Matki Bożej w typie Śnieżnej, natomiast w południowej ołtarz z Jezusem Ukrzyżowanym i na ścianie bocznej obraz przedstawiający męczeństwo św. Andrzeja Apostoła na krzyżu w kształcie „X". Przy wieży kruchta południowa z grotą NMP z Lourdes, od północy kaplica pogrzebowa. Świątynia ma zachowany oryginalny wystrój neogotycki: filary, sklepienia i posadzka, ołtarze drewniane, ambona w kształcie kielicha, chór i prospekt organowy z 1877 roku, chrzcielnica z piaskowca, 4 konfesjonały, ławki, feretrony, baldachim, bramy, witraże z motywem roślinnym oraz mur otaczający kościół. Dawniej przechowywane były w kościele relikwie św. Ignacego z Loyoli i św. Jozafata Kuncewicza, niestety obie zaginęły podczas niemieckiej okupacji. Obecnie znajdują się zachowane: relikwie Krzyża Świętego i św. Andrzeja Boboli oraz nowe: bł. Edmunda Bojanowskiego (od 2000 roku) bł. Sancji Szymkowiak i św. Faustyny Kowalskiej.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz
UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ