Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
O projekcie
obrazek

INTERNET NA WSI
Zgodnie z badaniami Diagnoza Społeczna 2015 na wsi 57,3% gospodarstw domowych ma komputer z dostępem do Internetu, przy czym w dużych miastach odsetek ten przekracza 82%. W dobie szeroko rozumianej cyfryzacji życia codziennego i publicznego, coraz więcej sołectw dostrzega możliwości jakie daje im Internet. Lokalne społeczności tworzą strony internetowe, rzadko kanały YouTUBE, a jeszcze rzadziej prowadzą blogi i newslettery. Samorządy rozszerzają funkcjonalności swoich stron internetowych nie tylko o E-urząd, ale także o kontaktu z Wójtem, czy też platformy do konsultacji społecznych. Mimo, iż już większość mieszkańców polskiej wsi ma do tych rozwiązań techniczny dostęp, niewielki ich odsetek potrafi z nich korzystać.

 

EDUKACJA
Sam dostęp do Internetu jest rozwiązaniem niewystarczającym, jeżeli nie pójdzie za tym zintegrowany program edukacyjny, a osoby uświadomione czym jest Internet nie będą miały dostępu do urządzeń, za pomocą których będą mogły z nich korzystać. Dlatego obok zintensyfikowanych działań zmierzających do rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej gwarantującej dostęp do szerokopasmowego Internetu, który stał się standardem Unii Europejskiej potrzebne są inicjatywy edukujące społeczności wiejskiej w zakresie korzystania z komputera i Internetu.
Takim właśnie działaniem jest portal NaszaWioska.pl. Jego celem jest udostępnienie liderom wiejskim narzędzia do aktywizacji swoich społeczności lokalnych w cyberprzestrzeni.
Prowadzony od 2013 r. przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów konkurs „SOŁECTW@ w sieci” pokazuje, iż jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego rodzaju rozwiązanie. Więcej informacji o konkursie znajduje się na www.konkurs.kss.org.pl .

 

JAK TO DZIAŁA
Na podstawie analiz badań i dobrych praktyk oraz zbudowaniu modelowej strony sołectwa lub wsi stworzyliśmy ogólnopolską platformę internetową, za pomocą której społeczności wiejskie mogą zakładać swoje strony internetowe w oparciu o wypracowany szablon. Proces ten jest tak prosty jak zakładanie konta na portalach społecznościowych jak Nasza-Klasa czy Facebook i pozwoli nawet mniej zaawansowanym użytkownikom komputera na korzystanie z portalu. NaszaWioska.pl jest oparta o interaktywną mapę Polski, z dokładnością do gminy, przez co społeczności lokalne nie tylko mają łatwiejszy kontakt ze sobą, ale także mogą promować swoją małą ojczyznę. Sołectwa rejstrując się otrzymują bezpłatnie:

  • narzędzie do stworzenia i administrowania swojej strony internetowej
  • unikatowy adres internetowy www.nazwawsi.naszawioska.pl
  • hosting
  • wsparcie techniczne.

Wsie i sołectwa, które posiadają już strony i nie chcą z niej rezygnować na rzecz proponowanej przez nas strony mogą podpiąć się pod interaktywną mapę Polski promując w ten sposób siebie oraz ideę portalu.

 

NARZĘDZIE KOMUNIKACJI
Oprócz wartości związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego w wiejskich społecznościach lokalnych portal NaszaWioska.pl ma również inne i nie mniej ważne zadanie. Ta adresowana do wiejskich społeczności lokalnych strona to także możliwość komunikacji z mieszkańcami poprzez zamieszczanie informacji z ważnymi dla nich zagadnieniami oraz możliwość przesyłania lokalnych newsletterów i mailingów do zarejestrowanych użytkowników zarówno przez sołtysa, samorządy oraz samo Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów we współpracy z naszymi partnerami.
Wśród zagadnień promowanych na portalu będą między innymi takie tematy jak:
• Cyfryzacja polskiej wsi
• Rozwój OZE oraz idei prosumenckości na obszarach wiejskich
• Fundusz sołecki
• Odnowa Wsi
• Podnoszenie kwalifikacji liderów lokalnych