Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
wtorek,19 marca
Imienieny:
Józef, Bogdan, Marek
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Czas na historię w pigułce :
obrazek
Harklowa została założona w roku 1335 na prawie niemieckim , na surowym korzeniu, czyli miejscu zupełnie dziewiczym. Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi już z 1350 roku .Tzw. klucz harklowski tworzyły oprócz Harklowej także Knurów i Szlembark . Dobra te należały kolejno do szlacheckich rodów Stadnickich , Lubomirskich w wieku XVII , Tarnowskich w wieku XVIII . W 1777r wg, źródeł Harklową władała Justyna Cisowska - Radecka , zaś wiek XIX to czas rodu Krobickich . W roku 1861 w Harklowej urodził się Włodzimierz Przerwa Tetmajer , znakomity artysta malarz ,grafik i publicysta .
W roku 1868 miejscowi chłopi z wójtem Józefem Wrocławiakiem na czele wykupili grunty i zabudowania dworskie - te do dziś są własnością rodziny Wrocławiaków . Pamiątką przeszłości jest budynek tzw.lamusa o potężnych murach , który pełnił rolę obronną , według przekazów jego piwnice służyły za więzienie . Ostała się do czasów współczesnych dworska brama , dosyć okazała kamienna budowla pokryta dachem z desek .
Najbardziej jednak znanym zabytkiem Harklowej jest drewniany kościół wystawiony ok. roku 1500 , jako drugi w tym miejscu . Jest to przepiękny budynek , perełka architektury drewnianej w ostatnich latach odnowiony dużym nakładem środków i pracy .
Pamiątką po II wojnie światowej jest budynek placówki niemieckiej straży granicznej , gdzie obecnie mieści się Szkoła Podstawowa .
Z innych śladów historii wymienić trzeba kapliczki i krzyże , które mają swoją historię , np . kapliczka Matki Boskiej w środku wsi to pamiątka wielkiego pożaru z 8 lipca 1905 roku , który strawił większość zabudowań , to także zapewne wotum za ocalenie kościoła .
Administracyjnie Harklowa należała do województwa nowosądeckiego , była też siedzibą Gromadzkiej Rady , czyli odpowiednika dzisiejszych gmin , jednak o skromniejszym zasięgu terytorialnym . Obecnie jesteśmy w małopolsce , powiat nowotarski , gmina Nowy Targ .
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ